Osztályba sorolásukat a szabványnak megfelelően a csomagolásukon feltüntetendő jelölések mutatják, melyek segítenek eligazodni a termékek között.
Kötőanyag szerinti besorolás
A ragasztóknak kötőanyaguk szerint három típusát különböztetjük meg, amelyeket különböző betűk jelölnek:
- C - cementtartalmú habarcs. Hidraulikus kötőanyagok, adalékanyagok és szerves kiegészítők keveréke. A habarcsot közvetlenül a felhasználás előtt vízzel vagy folyékony adalékszerrel kell összekeverni.
- D - diszperziós ragasztók. Szerves kötőanyagok keveréke vizes polimer diszperzió formájában, szerves kiegészítőkkel és ásványi töltőanyagokkal. A keverék felhasználásra kész.
- R - reaktív műgyanta ragasztók. Szintetikus gyantából, ásványi töltőanyagokból és szerves kiegészítőkből álló keverék, amelyeknek kikeményedése reakció következtében jön létre. A keverék egy- vagy többkomponensű lehet.
Tapadószilárdság szerinti besorolás
A húzási tapadószilárdságok mérései alapján minden típust további két osztályba lehet sorolni:
- 1. osztály: habarcs vagy ragasztó általános (normál) igénybevételre. Különböző húzási tapadószilárdsági méréseinek eredményei elérik a min. 0,5 N/mm2 értéket.
- 2. osztály: habarcs vagy ragasztó fokozott (emelt szintű) igénybevételre, amelyek kielégítik bizonyos járulékos jellemzők követelményeit. Különböző húzási tapadószilárdsági méréseinek eredményei elérik a min. 1,0 N/mm2 értéket. Az 1-es és 2-es osztályba sorolt ragasztók ezután további opcionális jellemzőkkel rendelkezhetnek, amelyek elsősorban a felhasználókat segítik, illetve a burkolás speciális körülményeihez igazodnak.
A termékek speciális tulajdonságainak jelölése
- F osztály: gyorskötésű habarcs vagy ragasztó. Korai húzási tapadószilárdsága min. 0,5 N/mm2, legfeljebb 6 óra elteltével. Nyitott ideje: húzási tapadószilárdsága: min. 0,5 N/mm2, legalább 10 perc elteltével.
- T osztály: csökkentett lecsúszású (állékony/tixotróp) habarcs vagy ragasztó. Lecsúszása ≤ 0,5 mm. Falfelületek nagyméretű lapokkal történő burkolásánál van kiemelt jelentősége.
- E osztály: meghosszabbított nyitott idejű habarcs vagy ragasztó. Húzó tapadószilárdsága min. 0,5 N/mm2, legalább 30 perc után.
Rugalmasság - Flexibilitás jelölése
Az MSZ EN 12002 szabvány szerint vizsgálva további két jelentős jellemzője lehet egy-egy cementtartalmú ragasztónak. Ez a ragasztóhabarcs rugalmas alakváltozásának (lehajlásának, azaz flexibilitásának) mértékét mutatja meg egy szabványosan érlelt próbatesten.
Az ilyen jelzésekkel ellátott habarcsok különösen alkalmasak a nagyobb lapokkal történő burkoláskor, főleg akkor, ha az alapfelület nagy mozgásnak, hőingadozásnak vagy vízterhelésnek van kitéve. Ilyen esetekben csak az alakváltozásra képes/rugalmas habarcsok tudják garantálni a burkolat tökéletes működését és felvenni a burkolat alatt kialakuló feszültségeket.
- S1 osztály: alakváltozásra képes habarcs, keresztirányú alakváltozása/lehajlás: ≥ 2,5 mm és < 5 mm.
- S2 osztály: nagy alakváltozásra képes habarcs, keresztirányú alakváltozása/lehajlás: ≥ 5 mm.
Általánosságban elmondható tehát, hogy a C1 jelölésű habarcsok elsősorban normál igénybevételhez és kisebb lapméretekhez alkalmazhatóak, míg a C2 és C2 S osztályú habarcsok már a nagyobb, esetenként extrém igénybevételeknek is ellenállnak.